23 LET STARý AUTOSALON

Článek vložil kopic dne 23.08.2011 23 let starý autosalon

Na první pohled je vše, jak má být. Nebo mělo být před 20 lety. Zakonzervované vozy BMW čekají na své zákazníky, v tiskárně čeká papír na nové faktury, uklizečka umývá každý týden okna. Zákazníka ani prodejce tady ale nikdo neviděl od roku 1988.

"Musíte být blázni do aut abyste si užili to, že vlastníte něco takového," říká Opuštěný showroom Auta jsou v naprosto perfektním stavu. Za 23 let se tady téměř nic nezměnilo. Co všechno ukrývá budova nikdo přesně neví. A majitel nechce říct ani slovo. Kanadský dealer BMW neprodává od roku 1988.

Právě v tom roce ukončil dealer BMW prodej ve městě Oakville na břehu jezera Ontario poblíž Toronta. Firmě Citation Motors byla z neznámých důvodů pozastavena licence, majitel ale nechal celý areál téměř nedotčený až do současnosti. Podle očitých svědků tak celá budova vypadá jako "stoprocentně zamrzlá v čase".

Zůstalo tu téměř vše: nábytek, vybavení i zachovalý design 80. let. V kopírce uvízl dokument z roku 1989, na stole leží noviny datované v roce 1994. A v showroomu se stále pyšně předvádí několik vozů, například BMW řady 5 (generace E28) nebo 635csi. Posledně jmenovaný by měl mít na tachometru jen 68 ujetých kilometrů. Obě BMW dnes začínají být žádaným zbožím mezi sběrateli.

Kanadští nadšenci BMW, kteří salon objevili, se snažili získat víc informací a dokonce mluvili s mužem, který jako jeden z mála viděl vnitřní prostory autosalonu. Tvrdí, že viděl i další dvě BMW 635csi, ale také reprezentativní model 733i z let 1984–77 a modrou "trojku" (E21) nebo dnes už veteránskou raritní 2002. Další vozy z 80. let mají být ukryté ve sklepních prostorech.

Místní obyvatelé si šeptají, že jednou nebo dvakrát měsíčně navštíví areál záhadná postava, která přijede ve starém BMW pětkové řady (E28) a uvnitř stráví několik minut. Kolují i historky, že před pěti lety majitel autosalonu zvažoval prodej bílého vozu ze šestkové série za 75 000 dolarů. Autosalon by měla navštěvovat i uklizečka, která několikrát měsíčně opráší skla na autech.

Zamrzlý dealer pochopitelně znamenal pro fanoušky BMW obrovskou senzaci a zpráva o něm oblétla za jediný den celý svět. Nakonec se podařilo zjistit, že firma v roce 1988 přesídlila do Toronta pod názvem Downtown BMW, ale ukončila činnost v roce 2002.

Vypátrat majitele se tak nakonec přece jen povedlo. Odhadem může být podnikateli německého původu dnes kolem sedmdesáti let, jezdí ve světle modrém BMW 733i a na jakékoliv otázky odmítá odpovídat. Zvědavcům řekl jen dvě pouhé věty: "Musíte být blázni do aut, abyste si užili to, že vlastníte něco takového. Ať si každý říká co chce, je mi to jedno."

Zdroj: auto.idnes.cz